مزاج گناه سرد است 

 و بر مزاج سرد و تر مغز می‌افزاید و به خواب سنگین می‌انجامد، لذا در روایات داریم خیلی ها بر اثر گناهان می میرند و گناه عمر را کوتاه میکند،

  چون سردی عصیان، انسان را از تعادل حقیقی که در قالب مکتب تشیع بر ما ارزانی شده است، دور میکند و باعث ضعف حرارات غریزی بدن میشود...

  برای نمونه خوب است بدانیم نگاه به زن نامحرم، صفرای فاسد را بالا می‌برد و در مقابل نگاه به همسر، مزاج را تعدیل می‌کند.

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که مزاج اطاعت از خداوند گرم است و گرمی طاعت، موجب تقویت حرارت غریزی میشود و در نتیجه انسان‌های مطیع خداوند، معمولا عمر طولانی دارند.

حقیقت گسترده خواب بر چشم بسیاری از ما کم اهمیت است، اما اگر بدانیم خواب هم جزئی از زندگی ماست، می‌توانیم از لحظه لحظه آن بهره‌برداری کنیم.

✨ به فرموده امیرالمؤمنین علیه‌السلام، وقتی مؤمن میخوابد، روحش به عرش الهی می‌رود، اما وقتی برمی‌گردد، شیاطین در آن دست‌کاری می‌کنند... اگر فرد با وضو بخوابد، شیاطین نمیتوانند دست‌بردی به آن بزنند.

 خواب دارای طبیعتی سرد است، بنابراین نباید قبل از خواب فعالیت گرم و شدید انجام داد. معده انسان نباید هنگام خواب زیاد پر یا خالی باشد. اگر کسی با معده پر بخوابد، بخارات حاصل از هضم ناقص غذا به مغز رسیده و آرامش او را می‌گیرد و منشأ خواب‌های پریشان می‌شود. 

همچنین در روایات داریم با شکم گرسنه نخوابید و حتما شام بخورید، حتی یک دانه خرما.

 ✨ امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرموده‌اند: خوابیدن به پشت، خواب انبیا و خوابیدن به شانه راست خواب مؤمنان است. خوابیدن به شانه چپ، خواب کفار و منافقین و خوابیدن به شکم، خواب شیاطین است. 

وقتی به پهلوی چپ میخوابیم، اعضای درون سینه به قلب فشار می‌آورند و قلب مؤمن که مرکز الهامات و اشارات الهی است، نمی‌تواند کارش را به‌خوبی انجام دهد و از دیدن رؤیای صادقه محروم می‌شود. 

خواب به شکم هم بدترین خواب است؛ چون اخلاط غلیظ بدن را به سمت قلب می‌کشاند، پس چشم‌ها پف می‌کند، زبان سنگین و دهان بدبو می‌شود.

برای کاهش مقدار خواب، بهتر است هر شب قبل از خواب،بوی خوش استنشاق کرده و پس از آن در هر یک از مجاری بینی چند قطره عصاره سیاه‌دانه بچکان

 🌴 بحارالانوار، ج4، ص145🌴