علل خونریزی بینی چیست :

بینی انسان روزانه مقدار زیادی ماده مخاطی ترشح می‌کند که 95 درصد آن را آب تشکیل می‌دهد و باعث مرطوب شدن هوایی می‌شود که به ریه‌ها می‌فرستیم. با بالا رفتن سن و پیر شدن افراد، یا بالارفتن خلط کثیف خون دموی و یا خون صفرا وی و حاکم شدن بخارات زرد رنگ در مغز، فشار خون بالا، تحریک غشاء مخاط بینی توسط جسم خارجی، تخلیه شدید بینی به هنگام سرماخوردگی، خشکی مخاط در فصل زمستان و یا تابستان سوزان ، یا تحریک آن زیر آفتاب شدید تابستان، عفونت‌های بینی و پولیپ یا مصرف برخی از داروها یا ضربه‌های خفیف، نظیر دست کاری بینی با انگشت (سبب از بین رفتن ترشحات طبیعی که محافظ پوست و عروق هستند ) ، تدریجا"  از رطوبت بینی کاسته می‌شود و غشاء ظریف داخل بینی خشک و شکننده می‌شود که با وارد شدن کوچک‌ترین فشاری، سیاهرگ ها و سرخرگ ها پاره شده و موجب بروز خون‌ریزی از بینی می‌شود.

پارگی عروق مخاط بینی- عفونت ها ی تنفسی – استنشاق اسانسهای شیمیایی در شامپوها و مواد شوینده و تمیز کننده  - استعمال مواد آرایشی – عطسه های زیاد - سرماخوردگی‌های مکرر -  گرفتن مداوم بینی ناشی از باد -  مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین و قرص سرماخوردگی


راهکارهای درمانی

* امام باقر علیه السلام در مورد خونریزی بینی درسوره لقمان فرمود : هر دردمندی که خون دماغ شده آیه زیر را بنویسید و به خود ببندد درد و خون ریزی ساکن میگردد .

منها خلقناکم و فیها نعیدکم و منها نخرجکم تاره اخری یومئذ یتبعون الداعی لا عوج له و خشعت الاصوات للرحمن فلاتسمع الا همسا (ک ختوم ج ص 211 ).

* امام صادق علیه السلام فرمود : برای بند آوردن خون دماغ ، پودر یا آب میوه سیب خوردنی ، نافع ترین دارو برای درمان است .( ک طب الائمه ص 102 ) .

* امام صادق علیه السلام فرمود : اگر پیاز رنده شده را با سرکه مخلوط کرده و چند قطره از مخلوط را بر بینی چکانده شود از خون دماغ جلوگیری میشود .

* مازو ( سرد و خیلی خشک ) : برای جلو گیری از خونریزی بینی ، پودر مازو را به اندازه یک گرم با لوله نازکی به داخل بینی فوت می کنند خون بند می آید .

* گزنه ( گرم و خشک ) :ضماد برگ تازه گزنه برای بند آمدن خونریزی بینی مفید است . ( برای کسانیکه سرد مزاج هستند ، در مصرف خوراکی آن باید احتیاط شود و زیاد خوردن آن برای کلیه و روده مضر است و باید آن را با صمغ عربی خورد .)

* سماق ( سرد و خشک ) : ضماد آب سماق به پیشانی و روی بینی ، خونریزی بینی را قطع می کند . ( بانوانی که دارای خونریزی زیاد رحم باشند مقداری سماق را روی کباب چنجه پاشیده و میل نمایند خونریزی قطع میشود )

* سی سنبر ( گرم و خشک ) :به بینی کشیدن 5گرم گرد سی سنبر رافع خونریزی بینی است  .( اسراف در خوردن آن مضر است مخصوصا" گرم مزاج ها بایستی آنرا با کتیرا بخورند .)

پایین آوردن فشارخون بالاخص با انار شیرین و مصرف رب انار در تغذیه جات و مصرف زردچوبه - قبل از واقعه روزانه چند نوبت بینی خیس و شتشوی آرام شود – هوای محل سکونت و محل کار فرد همیشه رطوبی باشد – روغن مالی آرام بینی و پیشانی با روغن بادام شیرین  و یا زیتون بطور مستمر -  حجامت پشت کتف – خوردن شربت سکنجبین – مصرف زیاد مرکبات بالاخص لیموشیرین ( پرهیز از مصرف آبمیوه های کارخانه ای که تشدید کننده خونریزی بینی هستند ) - حفظ خونسردی – دراز نکشده و سریعا" صاف بنشینید و سر را به جلو خم کنید تا خون به گلو و حلق سرازیر نشود  - دهان را باز کنید و خون را بیرون بریزید - برای مدت  15 دقیقه بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشارید، بسیاری از خونریزی‌های بینی، مهار می‌شوند- چکاندن چند قطره آب لیموی تازه در مجرای بینی-   چکاندن آب خیلی یخ در سوراخ بینی یا قرار دادن کیسه یخ بر روی بینی - آشامیدن آب یخ - خوردن ماست ترش – گرفتن تاج سر و یا نشستن در آب بسیار سرد - استنشاق یک گرم پودر پوست تخم مرغ محلی – خوردن آب و آش سماق و ترشیجات خانگی و لواشک – از گذاشتن پنبه به داخل بینی پرهیز شود – از خوردن ادویه جات و تغذیه با مزاج گرم پرهیز شود – پرهیز از جابجایی اجسام سنگین که به عروق فشار می آورد – از خوردن قرص  آسپیرین پرهیز شود چون مانع لخته شدن خون میشود – بخور عناب – مصرف دمنوش ختمی و پنیرک همانند چای خوردن -