سوال

 برای پوست خشک دختر ۱۳ ساله ام چه کنم

جواب

1- موادی همچون : تخم مرغ ، ادویه جات تند و زیاد و مکرر ، رب گوجه کارخانه ای( غفلت از مصرف زردچوبه یا رب انارشیرین ) بادمجان، تنقلات کارخانه ای ، انواع سس ، موز، ماکارونی ، هلو ، خربزه، انجیر و... .پرهیز داده شود .

۲- یک احتمال قوی هست که فرزند شما دربدو تولدش دارای زردی بوده و شما در دادن ترنجبین نوبه ای برای پاکسازی روده اش بصورت مستمر غافل شده ای و حالا باید ترنجبین و بارهنگ دمنوش را هفتگی به او حتی در بزرگسالی بخورانی .

۳- خوردن عرقیات سرد ( بید و نیلوفر وکاسنی و ختمی ) مخلوطش به اندازه یک استکان و میوه لیمو شیرین و آب انار شیرین و کدو خورشتی آب پزو بخارپز در خنک کردن پوست بسیار موثر است.

۴- استحمام با سدر و ماست و یا ضماد ژل اسفرزه بصورت دوره ای مورد تاکید است .

۴- ضماد حنا به کف پاها و حتی دست در کشیدن حرارت بالای تنه بسیار مفیداست .

۵- پرهیز از چای و یا حداقل کم رنگ 

۶- کاهش ادویه تند در تغذیه و ضرورت دوره ای خوراندن آشجات آلو و گشنیز و اسفناج و جو و مواد آبکی در رطوب دهی روده ها بسیار موثرند .

۷-خشکی پوست ناشی از حرارت بالای روده و خشکی روده و حتی عفونت در مجموعه شکم و لگن است پس مالیدن روغن زیتون مالشی یا روغن بادام شیرین با پایه بادام و خوراندن بارهنگ و یا ترنجبین و یا شیرخشت بصورت دوره ای دردفع یبوست موثرند .

۸- گوشتها عموما خشکی دهنده هستند پس از پودرسماق برای گوشت و یا پودر لیموعمانی برای برنج و یا طبخ خورشتها به مقدارزیاد هرگز غفلت نشود .

۹- درقرن ۲۱ دست نامیمون و مشکوک در کشورمان مزاج ها و خلط ثانویه را از دموی بودن یعنی ( گرم وتر ) که بهترین شرایط برای زندگی ما بوده است وارد صحنه سیاستگزاری شده با تغذیه های تفننی مارا به سمت مزاج صفراوی ( یعنی گرم و خشک ) و یا مزاج سوداوی ( سرد و خشک ) که وجه مشترکشان خشکی و خشکی کشانده و لذا امروزه شاهد عارضه خشکی و حرارت بالا درکبد ها هستیم پس ما باید در تغذیه ها مدیریت کنیم مثلا روغن نباتی و مایع و فست فودها و هله و هوله غربی را از سرسفره را خارج کرده و به سمت سفره و تنقلات ایرونی و طبیعی خودبازگردیم .

۱۰- ماباید به محض احساس داشتن ادرار و مدفوع بایستی در تخلیه آن بکوشیم تا بخار فضولات ناشی از تجمع مواد دفع شدنی خطرناک حیات نگیرد .

۱۱- غفلت ما از حضور شوینده ها و استعمال اسانسهای شیمیایی در لباس شستن و پاکیزگی ها باید مورد تجدید نظر قرار گیرد .

۱۲- یکساعت قبل از استحمام و پس ازخروج از حمام مالیدن روغن های بنفشه و زیتون مالشی و ختمی و کدو به دست و پا و سینه بسیار موثر است .

۱۳- استحمام با صابون ختمی موثر است .