رفع چربی خون از نگاه طب سنتی

غلامرضا کردافشاری، مدرس دانشکده طب سنتی

 یکی از بهترین دستورالعمل‌ها و تدابیر برای رفع چربی خون ورزش کردن، پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و چرب است و بهتر است که خوردن ته دیگ را نیز ترک کنند.

 کسانی که تری گلیسیرید خونشان بالا است معمولاً معده‌های نفاخی دارند و ترش می کنند، لذا باید معده‌هایشان را اصلاح کنند؛ برای اصلاح معده دارویی است به نام "حب دواء بلغم" که دستور امام صادق (ع) است که می‌گوید این دارو هاضوم بوده یعنی هضم کننده است.

 دواء بلغم در رفع کلسترول و تری گلیسیرید اثر خوبی دارد و معجونی است از ترکیب تخم زنیان، سیاه دانه، آویشن و صمغی به اسم مصطکی، که همه را به نسبت مساوی پودر می‌کنند و با دو، سه یا چهار برابر عسل مخلوط می‌کنند و صبح و شب یا بعد از هر غذا به اندازه قاشق چای خوری می‌خورند که خودش هضم کننده فضولات است. بعضی‌ها به این زنجبیل اضافه می‌کنند که این موثرتر است.

 در رفع کلسترول مداومت به استفاده از شوید در غذاها مفید است و حتی کسانیکه به دلیل چربی خون کف پاهایشان داغ می‌شود یا گز گز می‌کند، می‌توانند دو تا سه قاشق تخم شوید پودرشده را  در یک تا ۲ شیشه آبغوره خانگی نجوشیده بی‌نمک مخلوط کنند و بعد از هر غذا نصف استکان از آن مصرف کنند. اگر بر این کار مداومت کنند، گز گز کردن پا آرام می‌شود و چربی پایین می‌آید، به شرطی که مشکل حاد معده نداشته باشند.

 در افزایش تری گلیسیرید خون، دم کرده سماق باعث بهبودی هضم می‌شود، ورزش هم خیلی تاکید می‌شود، استفاده از سبزیجات مثل مرزه، ریحان و تخم گشنیز نیز با آبغوره می‌تواند موثر باشد،‌ شربت آب عسل و لیمو ترش و همچنین، استفاده از کاسنی و شاه تره نیز می‌توانند کمک کننده باشد. طبعا تمام توصیه های فوق باید بسته به مزاج افراد مورد استفاده قرار گیرد تا عارضه سوئی ایجاد نگردد.

http://www.tim.ir/teaching/549

سایت معتبر طب سنتی انجمن تحقیقات طب سنتی ایران وابسته به داشگاه علوم پزشکی تهران