معمولا" افراد کهنسال به علل غیز فعال شدن عروق مجاری برای دفع سموم مزمن ناشی از انباشت خلط و نزله های های گرم و سرد ، عفونت ادراری ، رسوب گیری کلیه ها و کیسه صفرا ، بالارفتن اوره و اسید اوریک ، غالب شدن خلط صفرا یعنی گرمی و خشکی در نیمه پایین تنه ، فعال شدن سنگها در مجاری ، مصرف قرصهای شیمیایی ، عدم ورزش و استراحت مطلق در بستر و... ، دچار بند آمدن ادرار میشوند و در پی آن شکم و بدن ، پف و ورم کرده و در آزمایشات اوره آنها بالا نشان داده میشود  و اگر ظرف 24 الی 72 ساعت فوری و اساسی درمان نشوند مجبور به تعبیه سن در مجاری میگردند علی ایحال برای مقابله با بیماران این چنینی راهکار زیر فقط با نگاه طب سنتی پیشنهاد میگردد :

1= مقدار 50 گرم پودر گیاه بابونه + 50 گرم گل ختمی را در چهار پارچ آب به مدت 30 دقیقه جوشانده و سپس صاف کرده و در یک لگن ریخته و بیمار لگنچه را در داخل آب لگن ( ولرم کنید ) گذاشته و به مدت 15 دقیقه بنشیند ، این روش آبزن روزی سه نوبت تا بهبودی نسبی فقط برای دو روز تکرار شود . و اگر آب کم بود به مقداری که لگنچه بیمار پوشانیده شود به ظرف آبزن آب ولرم بیفزائید .

2= زیر دل بیمار تا روی مجاری و ماهیچه ران با روغن شوید به اندازه یک قاشق چایخوری بعد از آبزن به آرامی چرب شود و روزی شش نوبت موثر است .

3= روغن بادام شیرین و یا تلخ ( اصل یعنی با پایه بادام ) یک قاشق چایخوری در یک لیوان آبجوش مخلوط کرده و پس از ولرم شدن در دونوبت میل کند .

4= روزی سه لیوان عرقهای خارخاسک با عرق خارشتر بصورت مخلوطی میل شود .

5= از مصرف نعنا ، سیر ، دوغ در این شرائط پرهیز کنند و خوردن آب خیار و انگور سیاه مفید هستند .

6= از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز شود و دلستر بدون گاز تا حدودی حرارت مجاری را میکاهد تا گرفتگی باز شود .