خشکبار :

به میوه‌های خشک شده یا برخی مغز دانه‌ها مانند پسته، بادام، فندق، گردو گفته میشود ، خشکبار مکمل تغذیه برای ورزشکاران ، رفع گرفتگی های عضله ، یا دانه‌های روغنی آنها مثل فندق، بادام و گردو منبع فوق‌العاده‌ی «روی» هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند،کاهنده بیماری قلبی و تنظیم کننده نارسایی قلب، رفع تدریجی دیابت از نوع 2 ، دارای چربی های مفید ، نقش غذای بسیار مفید داشته و لیکن در حد اعتدال مصرف کردن الزامیست و الا افراد دچار خشکی پوست و طغیان جوش ها و کهیرها در تمام فصول بالاخص در بهار و تابستان میشوند  

مضرات مصرف زیاد و غیرمتعارف خشکبار :

خوردن تنوع آجیل جات و پرخوری در مصرف آجیل جات در هر سنی ، عامل تولید اخلاط صفرا و نتیجتا" بشدت برای کبد مضر میشود .

میوه‌های خشک :

میوه‌های خشک شامل: کشمش، کشمش سبز، کشمش سبز تیزابی، برگهٔ آلو بخارا، قیسی خشک، برگه هلو، برگه زردآلو ، برگه آلو، آلوی سیاه ،برگه آلوچه و برگه آلبالو، خرما، انجیر خشک. خشکبار جزو آجیل حساب نمی‌شود. در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند. یکی از عمده‌ترین فواید میوه‌های خشک این است که سرشار فیبر هستند و برای همین در رفع مشکل یبوست بسیار موثر ، پیشگیری کننده فشار خون بالا  بوده و مانند زردآلوی خشک،انجیر و آلو خشک حاوی بیشترین میزان فیبرها می‌باشند.

بادام شیرین چیست :

مزاجش معتدل و گروهی گرم + چاق کننده بدن + ملین + روغنش ضد یبوست ، نرم کننده سینه ، + شیر بادام آن رافع سرفه بالاخص برای کودکان +، رفع ناراحتی حنجره و تنگی نفس + رافع زخم روده و مثانه + مقوی معده و قابض + تقویت نیروی جنسی + کمک به دفع آلزایمر + گرم کننده مغز + تولید کننده اسپرم + خواب آور شدید بالاخص برای کودکان + بادام تلخ رافع کمردرد بلغمی و سوداوی + روغنش تسکین دهنده خارش پوست + مقوی قلب + مقوی چشم و... است .

مصلحش : عسل و رب های ترشی خانگی

مضراتش : دیر هضم + سنگین برای روده + مضر روده های سرد و مرطوب

بادام تلخ چیست :

مزاجش خیلی گرم و خشک + زایل کننده چروک صورت + روغنش برای برطرف کردن صوت گوش بززگسالان + روغنش آرام دهنده گوش درد بزرگسالان ( برای کودکان روغن بادام شیرین ) + ریشه کن کننده اخلاط لزج چسبنده و اخلاط سوداوی مزمن قدیمی در نواحی معده + روغنش رافع سردرد بلغمی + رویاننده ابروها + برطرف کننده درد کلیه سرد + خوردنش با عسل رافع گرفتگی کبد و قولنج ها و یرقان + زایل کننده بادهای متحرک بدن و... هستند .

مصلحش : شکرسرخ و عسل و بادام شیرین

بادام زمینی چیست :

مصرفش تعادل قند ایجاد میکند + توانایی در نیروی جنسی + تولید کننده اسپرم + تقویت کننده اعصاب + انرژی دهنده به بدن + نعوظ دهنده + دفع سکته قلبی

بادام هندی چیست :

مغز بادام هندی که دارای مقدار زیادی چربی طبیعی می باشد خیلی زود تند و فاسد می گردد یعنی چربی آن درمجاورت اکسیژن هوا اکسید می شود .

فندق چیست :

دارای مزاجی گرم و خشک + تقویت نیروی جنسی + رافع تپش قلب + مخلوط با اندکی فلفل رافع اخلاط چسبنده سوداوی + مغز را یاری دهنده و مفید برای اهل تفکر + غذای مناسبی برای تقویت بدن و مخصوصا دردوره نقاهت + فندق مقوی روده ها و معده +رافع خروج  سموم از بدن +خانم هائی که در بین دو عادت ماهانه خون ریزی دارند برای درمان آن باید جوشانده پوست فندق بخورند +روغن آن رفع سینه درد و سرفه های خشن + روغنش برای کبد نافع + فندق بو داده با مخلوط گیاه انیسون برای سوزش مجرای ادرار و تقویت نیروی جنسی مفید است + قابض + درمان نزله بلغمی + اگر فندوق را با پوست بسوزانید و با همان پوست بکوبید و با پیه مخلوط کنید و به صورت کوسه بمالید احتمال رویش مو بسیار زیاد است + اگر مغز فندوق را نرم بسائید و با روغن زیتون به فرق سر نوزاد تازه به دنیا آمده بمالید چشم نوزاد هر رنگ که باشد به سیاهی تبدیل می شود + اگر بعد از هر وعده غذائی ، پنج دانه فندوق را بخورید چاق کننده و درمان کننده کم خونی و کاهنده فشار بالای خون می باشد .

مضرات : فندق اگر به مقدار کم خورده شود به هیچ وجه مضر نیست ولی افراط در خوردن آن ایجاد نفخ و گاز شکم کرده و استفراغ تولید می کند برای جلوگیری  آنهائی که سرد مزاج هستند باید فندق را با آب و عسل خورده و گرم مزاجان با سکنجبین بخورند .

پسته چیست :

مزاجش گرم و خشک + چاق کننده بدن + خوشبوکننده دهان بدبو + برای دفع کلیه های سرد + رفع سرفه + روغنش برای کمردرد + بازکننده گرفتگی کبد+ خوردن پسته باعث فربهى و نعوظ و قوت بدن + تقویت دهنده قلب و مغز و لثه دندان + پسته ضرر گزیدگى گزندگان و حشرات را رفع و گیر و سده کبد را رفع می کند + پسته تولید خون پاکیزه نموده، معده و فم معده را قوت می دهد + پسته درد جگر و قى و درد شکم و روده و سرفه مزمن را رفع و تقویت قلب و دماغ و حافظه و ذهن می کند + پسته خفقان قلب و سردى کبد و لاغرى کلیه و یرقان و رنج طحال را برطرف می سازد + پوست تازه سبز روى آن سرد و خشک و بی اندازه مقوى قلب و قابض است، و اسهال و تشنگى و قى را بند می آورد + جویدن پوست سبز روى آن، دندان را قوت بخشیده دهان را خوشبو و رفع جوش و جراحت آن می کند + نشستن در آب پوست سخت آن که بسیار جوشانده باشند، مقعد بیرون آمده را بداخل می برد + مالیدن آب پخته پوست و برگ درخت آن درد مقعد و رحم و خارش پوست را رفع می کند و مالیدن همین آب، عرق زیاد تن را بند می آورد و رفع شپش از بدن می کند + زیاد شستن مو با آب پخته پوست و برگ درخت آن منع ریزش مو و تقویت آن می کند + روغن پسته غذا را لذیذ و خوشبو و تقویت حافظه و تنقیه دماغ و فکر می کند + خوردن روغن پسته با عنبر، وسواس و خیالات و مالیخولیا و مواد سودائى را دور می سازد.

مضراتش : پسته مضر گرم مزاجها و باعث سردرد ،جوش و خارش بدن می گردد، و رفع ضررش را ترشیهای خانگی و طبیعی و میوه هاى آب دار با طبیعت سرد می کند.

گردو چیست :

تقویت کننده حافظه + کاهنده ورم های بلغمی + خوردنش با مویز تقویت حافظه + تولید کننده اسپرم و تقویت نیروی جنسی + تغذیه لطیف + گردو با پنیر برای تغذیه شب هنگام توصیه امام صادق ع

مصلحش : ترشیهای طبیعی خانگی + سکنگبین + انار ترش + خشخاش

تخمه کدو :

درمانگر بیماری های  سرطان های مثانه و پروستات + دفع کننده بیماری افسردگی + ایجاد توانایی در یادگیری + دربعضی کشورها برای دفع انگل و دفع بیماری کلیه و مانع سنگ کلیه