ممنوعات عمومی تغذیه

 از استادپزشک علی مهربانی

 در پاسخ بسیاری از سوالات مندرج در بخش پرسش و پاسخ و یا مطالب سایت، داشتن تغذیه سالم و رعایت اصول تغذیه سالم توصیه شده است که رعایت موارد ذیل بخشی از این اصول می‌باشند.

 🇮🇷خوردن موارد ذیل ممنوع می­باشد:

🌹گوشت گاو و مرغ، انواع سوسیس و کالباس، نوشابه های گازدار، رب گوجه فرنگی کارخانه ای، کشک مایع کارخانه ای، سرکه های کارخانه ای، آب لیموی کارخانه ای، انواع لبنیات پاستوریزه، انواع پفک، انواع شکلات ها، انواع روغن های موجود در بازار (مایع و جامد)، آدامس، سس مایونز، بستنی های صنعتی، انواع نان فانتزی، موز، خیار، کیوی، هر نوع مواد غذایی کنسرو شده، چای، پیتزا، قند و شکر، شیرینی های قنادی، مرغ و تخم مرغ ماشینی، هرگونه نوشیدنی اسانس دار و آب کلردار یا فلورایدی.

 🌹استفاده از موارد ذیل ممنوع می­باشد:

خمیر دندان، قلیان میوه ای و ظروف آلومینیومی، پلوپز، زودپز و تفلون.

 🌷خوردن هم زمان موارد ذیل ممنوع می­باشد:

گوشت با ماست، ترشی با ماست، شیر با میوه و مواد غذایی خام با پخته.

 با توجه به مورد فوق الذکر:

ـ خوردن ماست در کنار هرگونه غذای دارای گوشت قرمز یا سفید ممنوع می باشد.

ـ شیر را با خرما و عسل می توانید میل کنید. ولی خوردن شیر با هر نوع میوه دیگری مانند موز (شیر موز) باعث فاسد شدن شیر و هلاکت معده می گردد. شیر کاکائو نیز مضر می‌باشد.

ـ کاهو و سالاد را همراه با غذا و حتی در فاصله کوتاه قبل و بعد از آن نباید خورد.

ـ به همراه غذا می توانید ماست (در صورتیکه غذا گوشتی نباشد)، سبزی خوردن تازه، پیاز، زیتون و ترشی میل نمایید.

ـ خوردن هم زمان چند نوع غذا ممنوع می­باشد.

ـ خوردن ماست در کنار ترشی ممنوع می باشد. بنابراین حتی درست کردن سس که در آن ماست و آبلیمو با هم مخلوط می­گردند، نیز مضر می­باشد.

ـ بجای استفاده از انواع روغن های موجود در بازار (مایع و جامد) از روغن کنجد، روغن زیتون، روغن زرد محلی و یا روغن دنبه استفاده نمایید.