علایم و نشانه هایی که می توانند دلالت بر وجود انگل های گوارشی کنند:

یبوست ( کسی که سه بار در روز دفع مزاج نداشته باشد ) ، ریزش آب بزاق شورمزه یا بیمزه موقع خواب ، رطوبت دهان در شب ، دندان قروچه فقط موقع خواب ، خواب های زیادی ، رخسار زرد رنگ ، خمیازه کشی ، استفراغ و تهوع موقع تغذیه خوردن ، پرخوری و گرسنگی زیاد و تکراری ، عطش ، عرق بدبوی سرد ، لاغر شدن توام با پرخوری ، خارش و سوزش و مور مور شدن مقعد ، پیچش شکم در اطراف ، خوردن گوشت گاو و نپخته زیاد بالاخص جگرخام .

چرا انگل تولید میشود :

شیخ الرئیس بوعلی سینا ایجاد کرم در بدن را ناشی از بلغم و تغذیه سرد و تر میشناسد بنابر نظر طبّ قدیم و هم بنابر عقیده طبّ جدید(چون مصرف زیاد غذاهای بلغم زا باعث کاهش توان سیستم ایمنی بدن است) می تواند باعث گسترش انگل های گوارشی شود.

خوردن گوشت خام باعث تولید انگل در بدن و روده میشود .

تنوع انگلها

دراز

قلاب دار

ریز

پهن

راهکار مقابله با انگل در مزاج گرمها : ( بی حس کننده ها )

 تذکر مهم :

شکم کاملا خالی باشد که انگلها در تغذیه بیحس شوند .

* سیر ( گرم و خشک ) : *پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند : سیر بخورید که در آن شفای هفتاد بیماری است . *از نظر طب سنتی اگرروزی دو مرتبه و هر مرتبه بیست و پنج گرم سیر را در شیر با آب بجوشانید و بخورید و تا ظهر پیچ چیزنخورید انواع کرم های دستگاه گوارش دفع می شود  .( خوردن سیر مضر گرم مزاجهاست و باید آنرا بصورت پخته یا پرورده مصرف کنید .)

* پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : ناشتا خرما بخورید ، کرم های بدن تان نابود می شود .

* امام علی علیه السلام فرمود : با خوردن سرکه انگور ، کرمهای معده را از بین ببرید .

* امام علی علیه السلام فرمود : خوردن هفت دانه خرما موقع خواب سبب از بین رفتن کرمها میشود .

* امام صادق علیه السلام فرمودند : انار را با پیه آن بخورید که معده را دباغی کرده و کرم آنرا می کشد .

*اصلاح تغذیه از مزاج سرد و تر به تغذیه گرم و تر یا گرم و خشک

*مشاوره زیر را بر اساس مزاجتان مصرف کنید دقت شود ؟؟

* نخود ( گرم و خشک ) : اگر شب نخود را در سرکه بخیسانید و صبح ناشتا نخودها را بخورید و تا ظهر چیز دیگری نخورید باعث ازبین رفتن کرمهای معده و کرم های دستگاه گوارش میشود . ( خوردن نخود بسیار نفاخ و سنگین است و باید آن را با زیره و شوید خورد .خوردن زیادی نخود مضر برای مثانه است و باید آن را با خشخاش خورد .)

* نعنا ( گرم و خشک ) : خوردن نعنا کرم های گوارشی را از بین می برد .( زیاد خوردن نعنا مضر گرم مزاجهاست و باید آن را با سکنجبین بخورید .)

* کافور ( سرد – خشک ) : خوردن کمی کافور کرم کش است . (کافور کمی سمی و مصرف زیادی آن خطرناک است و مقدار مصرف آن در هر روز فقط نیم گرم است . بوئیدن مداوم آن مورا سپید کرده و باعث پیری زود رس ، قطع نسل ، قطع اشتها ، تولید سنگ مثانه و کلیه می شود . خوردن کافور برای سرد مزاجها مضر معده بوده و کاهنده نیروی جنسی است و باید آن را با داروهای گرم مثل ادویه و روغن بنفشه خورد . دوروش شناسائی خلوص کافور : اگر کافوررا روی یخ آتش بزنید باید مثل شمع بسوزد و تمام شود و یا اگر کافور را روی شیشه و شیشه را روی شعله بگذارید باید کاملا" تبخیر شده و چیزی باقی نماند.)

* عروسک پشت پرده: خوردن شربت عصاره میوه عروسک پشت پرده برای دفع کرم معده و کرم کدو نافع است  . عروسک پشت پرده کمی سمی است در مصرف آن احتیاط شود  و خوردن پنج گرم آن شخص را خواب آلود می کند و خوردن بیش از آن باعث اختلال حواس و جنون می شود.

* علف هفت بند ( معتدل ) : نوشیدن جوشانده هفت بند ، دافع انگلهای گوارش بالاخص

اسکاریس است .

* فرفیون ( خیلی گرم و خشک ) : خوردن کمی از برگ فرفیون تازه و سرشاخه های آن ، کرم کش و ضد انگل است .  . ( فرفیون گیاهی سمی است و مصرف خوراکی آن باید کم و با احتیاط باشد .)

* فوفل ( سرد و خشک ) : اگر چهل دانه فوفل را بجوشانید و نیم ساعت قبل از صبحانه تنقیه کنید سر کرم های نواری را از روده و قولن روده جدا کرده و دفع می کند . (خوردن فوقل مضر سنگ مثانه و کلیه بوده و خشونت سینه می آورد و باید آنرا با کتیرا خورد .)

* کدو ( سرد و تر ) :خوردن کدو و یا تخم کدو ، ضد کرم کدو است . ( خوردن کدو برای پیران و سرد مزاجها مضر بوده و ضعف معده و روده می آورد و باعث نفخ و بی اشتهائی میگردد .)

* گزنه ( گرم و خشک ) : جوشانده گزنه ، ضد انگل است .( در مصرف خوراکی آن باید احتیاط شود و زیاد خوردن آن برای کلیه و روده مضر است و باید آن را با صمغ عربی خورد .)

* نارنج ( گرم و خشک – سرد و خشک ) : خوردن بیست گرم بهار نارنج در یک لیتر آب جوش که با عسل شیرین شود ضد انگل است  .(شکوفه درخت نارنج ( بهار نارنج ) و آب ترش نارنج سرد و خشک است .)

* هندوانه ابوجهل یا حنظل ( گرم و خشک ) :اگر دو گرم از آن را در کپسول ریخته و بخورید انگل های گوارشی را می کشد . و با جوشانده آن مقعد را شتشو بدهید تا کرم های ریز مقعد از بین بروند . ویا اگر روی ناف بچه جوشانده آنرا ضماد کنید انگل شکم بچه دفع میگردد . (برای مصرف خوراکی یک یا دو گرم آنرا در کپسول خالی ریخته و بخورید . خوردن حنظل مضر گرم مزاج ها بوده و باید آنرا با کتیرا و یا نشاسته بخورند تا عوارض آن از بین برود و دانه کرچک از نظر مسهلی جانشین حنظل است .مصرف خوراکی آن باید زیر نظر پزشک باشد .)

* قرنفل ( گرم و خشک ) : خوردن قرنفل کرم کش است .

*انغوزه ( گرم و خشک ) : خوردن کمی انغوزه کشنده کرم های دستگاه گوارش است .

* رزماری ( گرم و خشک ) : نوشیدن دم کرده شاخ و برگ رزماری کشنده کرم های گوارشی است . خوردن رزماری مضر گرم مزاج ها است و بایستی با سکنجبین بخورید .

* زنجبیل ( گرم و خشک ) : خوردن هشت گرم جوشانده نیم کوب زنجبیل ضد کرم است . ( زیاد خوردن زنجبیل مضر حلق است و باید آنرا با عسل خورد .)

* زنیان ( گرم و خشک ) : نوشیدن دم کرده و یا پودر زنیان ضد انگل است . ( امام کاظم ع

پودر زنیان را با ماست میل میفرمودند .) خوردن زنیان مضر گرم مزاجها مخصوصا" کبد گرم مزاجهاست و باید آنرا با کتیرا خورد .)

*سپستان ( معتدل – کمی سرد و تر) : خوردن میوه سپستان ، ضد کرم معده است .

* سرو ( کمی گرم و خیلی خشک ) : خوردن عصاره برگ سرو کرم کش است .

*اسفند ( گرم و خشک ) : نوشیدن دم کرده شاخه و برگ و تخم اسفند رافع کرم روده است . نوشیدن دم کرده تخم اسفند برای افراد گرم مزاج مضر است . وخوردن اسفند کمی مخدر است.

* در منه ( گرم و خشک ) : نوشیدن دم کرده درمنه ضد انگل دستگاه گوارش است .اگر پودر برگ و غنچه درمنه را 3 یا 4 روز با عسل ناشتا بخورید انواع کرمهای دستگاه گوارش را دفع می کند ..(سرد مزاجها باید درمنه را با انیسون یا مصطکی خورده و یا گرم مزاجها با آب انار بخورند ) .

*اسفند ( گرم و خشک ) : اگر شب یک قاشق چای خوری تخم اسفند را در دهان ریخته و با

آب گرم میل کنید ضد انگل است و نوشیدن دم کرده تخم اسفند برای افراد گرم مزاج مضر است .

*افسنتین ( گرم و خشک ) : نوشیدن جوشانده افسنتین کرم کش در معده و مقعد  است .

*اوکالیپتوس ( گرم و خشک ) : نوشیدن مقداری از جوشانده غلیظ برگ اوکالیپتوس انگل های دستگاه گوارش را از بین می برد.

* سعد کوفی ( گرم و خشک ) : اگر چهار روز هر بار سی گرم پودر سعد کوفی را با سرکه مخلوط کرده و بخورید انواع کرم های معده و کرم کدو از معده و روده ها دفع میشود .مصرف خوراکی زیاد سعد کوفی مضر بوده و مخل خلط خون است .

*چشوم ( گرم و خشک ) : چشوم را بخیسانید و پوست آن را بکنید و دور ریخته و دانه ها را بعد از خشک شدن ، پودر کرده و با گلاب مخلوط کرده بخورید تا ناراحتی های انگل رفع شود .

*خریق سفید ( گرم و خشک ) : خوردن کمی خریق سفید ضد کرم است . گیاهی است که مصرف خوراکی آن باید زیر نظر پزشک باشد و خوردن آن خطرناک است .

*سرکه انگور(سرد و خشک):اگر شب هنگام مقداری نخودخام را درسرکه بخیسانید و صبح ناشتا بخورید وتا ظهر چیزی نخورید تمام انگلهای دستگاه گوارش کشته و خارج میشود

*برنگ کابلی ( ) اگر 10 گرم برنگ کابلی را با 25 گرم خرما و 25 گرم گردم مخلوط کرده و حلوا بسازید و دوشب متوالی بخورید انواع انگلهای قوی را دفع می کند و چون زیاد خوردن برنگ کابلی مضر روده است باید آنرا با کتیرا خورد .

*تربانتین ( سرد و خشک ) : خوردن کمی از تربانتین باعث دفع انگل میشود و لیکن اسراف در آن سنگ مثانه تولید میکند .

*تاج خروس ( سرد و خشک ) : نوشیدن دم کرده تاج خروس دافع انگل های گوارشی می باشد .

* سعد کوفی ( گرم و خشک ) : اگر چهار روز هر بار سی گرم پودر سعد کوفی را با سرکه مخلوط کرده و بخورید انواع کرم های معده و کرم کدو از معده و روده ها دفع میشود .مصرف خوراکی زیاد سعد کوفی مضر بوده و مخل خلط خون است .

* هسته مرکّبات: آسیاب هسته های پرتقال ، سیب ، زردآلو ، قیسی در دفع انگل گوارشی بسیار توانمند هستند . ( اگر تلخ باشند بسیار موثرند )

راهکارهای دیگر :

دوری چند هفتگی از گوشتهای قرمز و لبنیات و تخم مرغ ، شربت سکنجبین ناشتا ، جوشانده پوست درخت توت ، ریشه درخت انار ترش با سماق ، قره قورت خانگی ، آش آلوجات ترش ، غذاهاى خنک (مثل سوپ آلو و سوپ سبزیهاى خنک  )،آب غوره ، خوردن هویج خام ، مغز بادام ( یا روغن بادام شیرین ) ،دارچین ، خوردن گردو با پنیر ، پرهیزاز غذاهاى شیرین ، چرب ،غلیظ ، نان و غذاهاى سفت ، هر شب یک گرم پودر سیاهدانه با دو قاشق سرکه در نصف لیوان آب حل کرده وقت خواب نوشند ، قبل از هر غذا 10 دانه بادام تلخ یا مغز گردو ،افسنتین ،ریشه انار ، عرق بید مشک ، پونه کوهی ، کدو ،کلم ،میوه درخت عرعر، شاه اسپرم ،بومادران ،اسفند شسته روزی چند دانه ، بارهنگ ، گل آفتابگردان ، سیر صحرائی ،اسطوخدوس ، سرکه خانگی بعد از غذا یک قاشق ، پودر تخمه کدوی بدون نمک با عسل ناشتا ، پودر گیاه زنیان در تغذیه یا لبنیات ، تخم کرفس، رازیانه، زیره(به صورت بوداده)، زنجبیل، افسنتین، نیلوفر، پونه کوهی ، نعناع ، سماق با گوشت کبابی ، تخم خرفه ، تمشک ، داروهای گیاهی با مزه تلخ مثل بادام تلخ ،  سوپ با آلو و قره قروت و تخم شنبلیله .

پیشگیری از ابتلا به انگلها:

دقت در مصرف گوشتها و شستشوی آنها از نظر انگل ، شستشوی دستها ، پاکیزگی ناخن بالاخص در کودکان ، آب جوشانده در مناطقی که از آب چاه استفاده میکنند ، پس از خاکبازی کودک دستها نظافت شود ، شستشوی گیاهان و سبزیجات و میوه جات به هنگام خوردن ،

عدم استفاده از غذاهای خارج از خانه مثل رستورانها ، .