🔴روش تهیه ی روغن دنبه در منزل

فواید روغن 

  🔵روغن دنبه 

یکی از روغنهای مورد تایید، جهت استفاده روغن دنبه هست که در قدیم طرفداران زیادی داشته بطوریکه تا چند دهه پیش دنبه از گوشت گران تر بوده و ارزش بیشتری برای آن قائل بودند.

  ✅برخی فواید روغن رونبه که جنبه دارویی نیز دارد

⭕️ضد افسردگی

⭕️سبب لاغری در افراد چاق و موجب چاقی و تعادل در افراد لاغر 

⭕️آرامش اعصاب

⭕️زیبایی صورت 

⭕️قدرت بخشی به بدن

⭕️کمک به درمان برخی بیماری ها

⭕️روغن مناسب جهت سرخ کردن مواد بدون تغییر کیفیت 

🔴طرز تهیه روغن دنبه

 ✅روش اول: 

 جهت تهیه روغن دنبه باید اول دنبه را ریز ریز کنید و شب تا صبح آن را در آب نمک دریای رقیق بگذارید و صبح آن را آبکش کرده و در ظرفی بریزید و داخل آن، بسته به حجمش یک تا دو لیوان آب بریزید و روی اجاق گاز قرار داده و شعله را خیلی کم کنید تا به صورت سوزنی و آهسته داغ بشود.

 برای گرفتن بوی دنبه، میتوانید از مواد خوش بو همچون هل، دارچین، گلاب یا پوست پرتقال و امثال آن استفاده کنید، سپس بعد از آماده شدن آن را از صافی رد کنید تا شفاف بشود.

 ⭕️ بهترین روش بوگیری دنبه این هست که پس از بیرون آوردن از آب نمک دریا، اضافه آب را دور ریخته و دنبه را با شیر محلی گاو بگذارید بتدریج بجوشد و چند عدد هل اضافه کرده و برای اینکه رنگ طلایی بگیره زردچوبه بریزید.

✅روش دوم: 

4 کیلو دنبه، یک لیوان سرکه، 2 لیوان ماست، 2 عدد پیاز و 10 عدد هل تازه به صورت چرخ شده، با حرارت ملایم،بعد از شش ساعت روغن می اندازد.

✅روش سوم:

برای از بردن بوی دنبه، زمانیکه دنبه روی آتش هست به ازاء هر سه کیلو دنبه یک لیتر شیر اضافه کنید. دقت کنید برای شلعه ور نشدن ظرف، دنبه را از روی آتش بردارید. سپس آنقدر حرارت دهید تا حجم شیر افزوده شده از بین برود. محصول بدست آمده مایعی زرد رنگ میشود که بوی بد هم ندارد.

یعنی اولا : روغن شما مایع است و جامد نیست.

دوم : بوی نامطبوع ندارد.

✅روش چهارم

دنبه را چرخ کرده و روی شعله ی ملایم قرار دهید ، دنبه که کمی به روغن آمد، ابتدا به ازای هر 4کیلو دنبه، چهار لیوان سرکه بریزید. کمی که گذشت سه لیوان ماست بریزید. دو عدد سیب و دو عدد پیاز و یک لیوان گلاب را هم ده دقیقه آخر اضافه کنید. روغن شما بو و طعم دلپذیری میگیرد.

✅روش پنجم:

سه کیلو دنبه گوسفندی را با سه عدد پیاز درشت به اضافه یک لیوان سرکه یا آبلیمو یا آبغوره خانگی یا رب انار خانگی؛ به همراه یک لیوان گلاب اضافه کرده و 150گرم پوست سیب درختی یا رنده سیب درختی یا 150 گرم میوه "به" نیز به آن اضافه شود. همچنین، یک قاشق چای خوری یا مربا خوری میخک یا می‌توان 2 قاشق کاکوتی اصل به مخلوط دنبه خود اضافه کنیم و همه را هم چرخ کرده و ترکیب را روی شعله ملایم می‌گذاریم تا رطوبت آن برود و آبی که وجود دارد حذف شود و روغن خالص بماند و بعد صافش می‌کنیم و می‌گذاریم در جایی منجمد شود

✅روش ششم 

5 کیلو دنبه، 1 عدد پیاز بزرگ ، 7 عدد سیر ، یک سوم استکان آبلیموی خانگی، نصف استکان سرکه طبیعی، یک استکان گلاب ، یک عدد سیب(سرخ باشد بهتر)، یک پیاله ماست،

دنبه را چرخ کرده و پیاز راچهار قاچ کنید و سیرها را پوست بکنید همراه هم روی شعله ی ملایم بگذارید تا به تریج آب شود موقع شروع به آب شدن سایر مواد را هم اضافه کنید

میتوانید هل و دارچنن و زنجبیل هم اضافه کنید(البته بهتر است افراد گرم مزاج این سه ادویه را با هم اضافه نکنند)

💢بطور کلی در روغن دنبه مواد متنوعی میتوان ریخت. از میوه و ماست و آرد و به و پیاز و شیر گرفته تا سرکه و زعفران و ...

 💢برای خورشها در روغن دنبه، علاوه بر زردچوبه، دارچین و زنجبیل تازه رنده شده و کمی نمک یا میخک، زیره، یک حبه سیر رنده شده، گلپر میتوان ریخت.    

 💢روغنی که برای خورش درست میکنیم نیمه جامد هست و ادویه دار و روغنی که برای پخت برنج درست میکنیم مایع و بدون ادویه.

🔵 تذکر :

جزغاله های دنبه وقتی طلایی رنگ شد میتوانید شعله را خاموش کرده و صاف کنید

 تفاله باقی مانده از تهیه دنبه اگر سوخته و سیاه نشده باشد، خوردنش اشکالی ندارد ولی مواد سوخته را اصلاً نباید خورد چرا که تولید خلط بد می کند.

🔴🔴 روغن دنبه برای افراد بالای پنجاه سال ، افرادی که مشکل قلبی و هم چنین افرادی که هیچ فعالیتی ندارند خیلی توصیه نمی شود، بهتر است روغن کنجد و زیتون مصرف کنند.