⚛ #ســـــوزش_کلـــــیه_در_روزه_داری 

❓✍«اگر فردی در زمان روزه داری طولانی دچار سوزش کلیه ها شود، و ضمناً آزمایش ادرار وی دالّ بر عفونت کلیه نباشد، آیا مجاز به ادامۀ روزه داری همراه با تحمل سوزش کلیه است یا باید روزه را ترک کند؟ عارضۀ دیگر همین فرد سرگیجه است».⁉️

 ✴️↫‌● پـاســخ :

 🔘✍سوزش کلیه یا سوزش مجرای ادرار در شرایط تشنگی و گرسنگی طولانی از جمله در روزه داری های تابستان، الزاماً ناشی از عفونت ادرار یا سنگ ادراری نیست.

🔘✍بلکه به حسب آموزه های مکتوب حکما و تجربۀ مکرّر خودم با بیماران، می تواند به سبب سوءمزاج گرم ساده یا مادّی در کلیه و مجاری ادرار و مثانه روی دهد.

 🔘✍در این حال هم تکرّر ادرار و هم سوزش و هم تغییر رنگ ادرار به زرد پررنگ یا نارنجی یا گاهی سرخ روی می دهد، بدون آنکه الزاماً در آزمایش ادرار یا کشت ادرار شواهدی از عفونت ادراری یا سنگ ادراری دیده شود. 

🔘✍سبب چنین وضعیتی در طب جدید ناشناخته است و به طور علامتی با داروهایی مانند فنازوپیریدین، به تسکین سوزش ادرار پرداخته می شود بدون آنکه سبب اصلی آن شناسایی و درمان گردد.

 🔘✍برخی بیماران یا پزشکان با مشاهدۀ علایم بالینی ممکن است به نتیجۀ آزمایش شک کنند و به خوددرمانی یا تجویز آنتی بیوتیک بپردازند که البته هیچ سودی نخواهد داشت...

🔘✍این امر یعنی سوءمزاج گرم کلیه و سایر بخشهای دستگاه ادرار، قطعاً با تشنگی و گرسنگی تشدید می شود و به آسیب حتمی دستگاه ادراری و سایر اعضای بدن بیمار منجر می شود. 

 ✳️↫‌○نشانه های احتمالی اولیه همراه با این حالت

 🔺سرگیجه

▪️حالت تهوع

▪️تلخی دهان

🔻سردرد می باشد.

🔘✍برای درمان این سوءمزاج الزاماً باید نوشیدنی ها و خوراکی های تری بخش و سردی آور مصرف شود. 

 ✳️↫○بدین منظور نوشیدن:

 🔺شربت سکنجبین رقیق شده با آب هندوانه بسیار سودمند است. 

 ▫️یا خوردن کاهوی خردشده در سکنجبین نعناعی

▫️یا خوردن خیار تازۀ کوچک گُل به سر رنده شده در شربت سکنجبین نعناعی

 🔻یا نوشیدن شیرۀ تخم خربزه بسیار موثر است.

 🔘✍توصیه های گفته شده را باید در طول روز 4 تا 5 بار با حفظ یکی دو ساعت فاصله از غذا، تکرار کرد و تا یک روز پس از رفع علایم ادامه داد. 

 ⛔️✍در طول درمان پرهیز از هر نوشیدنی و خوراکی گرمی بخش ضروری است.

 ‼️با توجه به گفته های بالا، حکم روزه داری برای فرد مبتلا به این سوءمزاج آشکار است.‼️

 ➰«دکتر مجید انوشیروانی»➰➰«متخصص طب سنتی ایران»➰

@bohgy 💜 @bohgy 💜 @bohgy 💜