سوال : تهدیدات ریزگردها 

  اکنون با این شرایط در منزل و بیرون چگونه مقابله و اعضا خانواده را واکسینه از تنگی عروق و عفونتها کنیم ! 

 پاسخ

 ۱- بخور در منازل از راه دور با دود اسفندر ,کندر و زاج

 ۲- کتری آب روی بخاری و هر چند ساعت یک بار اسانس نعناع یا عرق نعناع داخل کتری بریزید

 ۳- و به توصیه ائمه اطهار (ع)و حکما طب سنتی حجامت با مصرف قبلی مواد منضج و مسهل جات حتما انجام شود مثل (شربت سکنجبین و خاکشیر و شربت انجیر و شربتهای سه شیره انگور و خرما و توت و...... )

 ۴- یک قاشق عرق آویشن در یک لیوان آب ولرم + یک لیوان عسلاب ( یعنی یک قاشق عسل در یک لیوان آب ولرم ) روزی یک تا چند بار برای مقابله با میکروبها و ایجاد واکسیناسیون بدن همانند یک آنتی بیوتیک قوی ( منتهی آنتی بیوتیک طبیعی است) صورت بگیرد 

 ۵- ریزگردها با خودشان سرب رو جابجا میکننن و با غبار وارد بدن میشوند و این خود باعث ناباروری و مشکلات عدیده ای میشوند بخور شلغم درمنزل و مصرف ٱب سیب با پوستش و آب هویج برای مقابله با این تهدید ریوی بسیار موثر هستند.

 ۶- این طبقه بایستی همواره روده خود را با آش جو بدون ادویه جات غلیظ و دوری از ادویه جات زیاد در تغذیه روزمره وپرهیز از بادمجان خوری غیر فصل آن و بالعکس تمایل شدید به خوردن کدوجات و مصرف ناشتا شربت سکنجبین عسلی و ناشتا شربت خاکشیر با گلاب و روغن مالی با بادام شیرین روی روده و دوری از چای سیاه و پرهیز از نوشابه های رنگی ودوری از سبزی های شاهی وتره خودرا از بیماریهای سخت آتی نجات بدهند.

 ۷- بخور گیاهان ختمی و بنفشه در منزل ویامصرف دمنوش آنها فقط به اندازه یک استکان موثر است .

 ۸- مصرف لیمو شیرین و غرغره اب رقیق رقیق آویشن در کاهندگی میکروبهای وارد به بدن موثرند .

در زمان آلودگی هوا توصیه می‌شود:

 ۱- بهترین تدبیر، محافظت فیزیکی است که در این خصوص زندگی در مناطق دارای هوای سالم توصیه می شود، لذا در صورتیکه برای شما مقدور است از شهرهای دارای هوای آلوده به مناطق دارای هوای سالم مهاجرت نمایید یا در مواقعی که آلودگی هوا در حد هشدار است از منزل خارج نشوید و یا در چنین مواقعی یک مسافرت چند روزه به یک نقطه خوش آب و هوا را در برنامه خود قرار دهید.

 ۲- هنگام خروج از منزل، حتی الامکان مدت زمان کمتری در فضای باز و آلوده حضور داشته باشید و در این مدت از ماسک های استاندارد دارای فیلتر استفاده نمایید.

 ۳-شستشوی مرتب مجاری تنفسی مخصوصاً پس از بازگشت به منزل

 ۴-مصرف عرق بارهنگ و شربت تخم شربتی و یا شربت خرفه و یا شربت قدومه شیرازی و.... برای تقویت ریه.

 ۵- همراه آلو بخارا خوردن کدو (حلوایی یا خورشتی) به اشکال و خوردن آب برگه بدون تیزاب مختلف مصرف نمایید.

 ۶- مصرف پرتقال شیرین به شرط آنکه در دستگاه گوارش رطوبات اضافی وجود نداشته باشد. البته مصرف زیادی آب پرتقال تولید کننده یبوست است

 ۷- چای دارچین با اندکی عسل را هر روز یک لیوان بنوشید.

 ۸- ماالشعیر طبی غیر کارخانه ای میل نمایید.

 ۹- پیاز پخته و سیر پخته در وعده های غذایی مصرف نمایید.

 ۱۰- وقتی سموم هوا جذب بدن می گردند کبد باید آن را سم زدایی کند، مصرف مقویات کبد توصیه می شود. برای تقویت کبد، خوردن سیب و انار توصیه می گردد. سیب بالخاصیه مقوی کبد است و انار خاصیت دفع سموم دارد.

 مصرف روزانه یک لیوان آب سیب نافع است. هر روز ۲ عدد سیب شیرین را با پوستش میل کنید. روزانه یک تا دو عدد انار بزرگ رسیده را به طور کامل میل نمایید.

 ۱۱- مصطکی رومی به عنوان ادویه، در پخت و پز غذا استفاده کنید. عرق کاسنی را به همراه عرق شاطره به نسبت دو سوم به یک سوم روزانه یک استکان میل کنید.

 ۱۲- مصرف ماء الجبن (آب پنیر ) به صورت مداوم روزانه یک لیوان با توجه به خاصیت سم زدایی آن، بسیار موثر می باشد. (به دستور تهیه ماء الجبن مراجعه نمایید)

 تذکر:

 – داشتن تغذیه سالم مهمترین و موثرترین عامل داشتن یک کبد سالم است که نقش کلیدی در سم زدایی دارد. ساکنین شهرهای بزرگ و صنعتی باید تغذیه سالم داشته باشند تا کبدشان همواره از قدرت کافی جهت سم زدایی برخوردار باشد.