سوال

 سرخی چشم من را آزار میدهد و همیشه توام با سردرد است

 پاسخ  موضوع جوشهای قرمز در سر یعنی غلبه خلط دموی یعنی غلبه خون گرم وتر یعنی بهترین خون ولکن توام با استرس 

سرخی چشم از علایم دموی ( گرم و تر) + یا غلبه خلط صفراوی ( گرم و خشک ) است 

 بایستی خون را از تلاطم آرام کرد 

 پیشنهاد مالیدن چند قطره سرکه سیب خانگی به پیشانی و شقیقه ها در چند نوبت + مصرف تغذیه گرم کاسته شود

💊💊

راهکاردیگر 

سردرد اگر در اثر غلبه خون و حرارت باشد، علامت آن گل انداختن لب ها و برافروختگی صورت و ضربان نبض و یبوست مزاج و سفت و سخت بون مدفوع و سنگینی سر می باشد:

  1- آب گشنیز تازه را با چند قطره سرکه مخلوط نموده و به بینی بچکانید.

  2- نسخه دیگر: گرد غوره را خمیر نموده به پیشانی ببندند.

  3- نسخه دیگر: بنفشه یک مثقال، عناب 4 مثقال، گل پنیرک یک مثقال، گل خطمی 2 مثقال ،شاه تره یک مثقال، جوشانده میل کنند.

  4- نسخه دیگر: آش تمر و آش آبغوره و آش گوجه میل نمایند و سرکه و ترشی جات بو نماید.

  5- نسخه دیگر: آب پرتقال یک لیوان میل نمایند. به فاصله 2 ساعت آب نارنج 50 گرم میل کند و به فاصله دو ساعت دیگر مقدار 20 گرم آب لیمو را در شربت قند ریخته میل نماید بسیار بسیار مفید است.

  6- نسخه دیگر: گل خطمی را با سرکه خمیر نموده به سر ببندد بسیار مفید است.

  ی: سردرد اگر از صفرا باشد، علامت آن شدت حرارت بدن و خشکی لب و تلخی دهان وسرعت نبض و عفونت مدفوع است و بول انسان کدر و ثقیل مشاهده می شود و در موقع اخراج بول قدری سوزندگی دارد و مجری را ناراحت می کند.

  معالجه آن:

  1- خنکی ها میل کند مثل خوردن آب انار، و آب عناب و آب پرتقال و کاهو و عدس و گشنیز و آب غوره و آش جو و آب آلو و آب زرشک و تا چند روزی باید آش های خنک میل کند از قبیل آش آب برنج، آش آبغوره، آش چغندر و گشنیز، آش تمر هندی، آش جو و عدس که کاملا خون صاف شده و حرارت بدن درجه اش کم شود و ادرار صاف و شفاف گردد.

  2- نسخه دیگر: طبا شیر صدفی را بسایند و صندل سفید را هم بسایند به مقدار مساوی مخلوط نموده در یک استکان عرق بید مخلوط نموده میل کند.

  3- نسخه دیگر: سکنجبین را بر شربت تمشک میل نمایند. آلبالو را بجوشانند آب آنرا میل کنند.

  4- نسخه دیگر: چهار ترشی که عبارت است از تمر گچرات، تمر هندی و زرشک و لیمو عمانی سیاه دم نموده بعدا صاف کرده با کمی شیرینی میل کنند.

  ک- سردرد اگر از بلغم باشد علامت آن ثقالت و سنگینی سر و کدورت و تیرگی حواس و آب از دهان آمدن و بزاق (آب دهن) جمع شدن مختصری دل آشوبه همراه دارد و ترس بودن بوی غذا و سفید بودن رنگ مدفوع.

 علاج آن:

از راه غذا زودتر به نتیجه می رسد. مایعات میل ننماید – آب گوشت طرید، بد است - سبزیجات خام میل ننماید – از خوردن حبوبات و پیاز خودداری نماید.

 غذاهای خود را غذاهای حارّ (گرم) درجه دو قرار دهد از قبیل کره، مربا و یا کره و عسل و سرکه شیره، شوید پلو و مغز گردو با نان و میوه جات از قبیل موز و خربزه و خرما نیز مفید است. آش گل سرخ در روز سوم نافع است و ماهیچه گوسفند را بپزند و قدری زیره سیاه درآن بریزند و میل نمایند. کبوتر و گنجشک را هر کدام ممکن باشد آب پز نموده، ادویه و زیره داخل نموده میل کنند.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

علل یابی وراهکارهای پله به پله 

ب :؛:؛ مزاج دموی یعنی گرم و تر 

 دم:

  این افراد هیکل درشت و بدنی عضلانی دارند و لاغر نیستند. پوستی سرخ و سفید رنگ دارند. موهای پر پشت دارند، نبض پر و قوی دارند. خوب می خوابند و تحمل بی خوابی را نیز دارند. پوست اینها گرم و مرطوب و نرم است. نه گرمایی هستند و نه سرمایی، اما به نسبت تحمل سرما برایشان راحت تر است. میل به شیرینی و ترشی دارند. همه نوع غذا را می توانند بخورند. هوش و حافظه بالایی دارند. سریع و پر انرژی هستند. میل و توان جنسی بالایی دارند استعداد ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و فشار خون بالا دارند. عروق روی دست ها برجسته است نبض آنان پر و قوی است.

  علایم غلبه خلط دم:

  ● پری رگها و پری نبض

  ● سر درد و احساس سنگینی سر

  ● سرخی چشم ها در صورت و بدن

  ● ایجاد دمل و جوش و بثورات پوستی و خارش (بیشتر در تنه و کتف)

  ● زیاد شدن خواب

  ● احساس کسالت و خمیازه

  ● احساس مزه شیرین در دهان

  ● خون ریزی لثه و بینی 

  ● خارش محل حجامت و فصد قبلی

  ● افزایش فشار خون

 http://www.drakbary.com/ShowNews.aspx?NewsID=337

 سایت دکتر طب سنتی متخصص جناب اکبری

**نشانه های دموی شدن سردرد :

 1= درد سر از پیشانی تا دور سر و شقیقه ها

 2= درد از محفظه سطح ظاهری سر به اندازه یک کلاه خود

 **غالب بودن خلط دموی در کل بدن یعنی چه :

 نبض پر و قوی و دراز + موهای پر پشت + پوست بدن غالبا سرخ رنگ هلوئی است +یبوست کمتر دارند + قدرت هاضمه قوی و بدون مشکل + بدن سیمای ورزشکاری دارد + عروق به هنگام گره کردن مشت دست  بسیار برجسته و فعال نشان میدهد + صدای خوبی برای خواندن وجود دارد + خواب این گروه خوب است + تحمل گرما و سرما را دارند و لیکن ترجیحا" سرما را بیشتر دوست دارند + دستان این طبقه همواره مرطوب است + تحمل بیخوابی را دارند + دهان دموی مزاج عموما " شیرین و یا بیمزه است + بزرگ بودن سر بیش از اندازه و حدمتعارف + پراشتها + تعرق زیاد با حرارت گرم + گرگرفتگی اندام ها + خفگی گاهی مواقع در ناحیه گلو + عصبی بودن + بیقرار + کسل و بروز خستگی و تنبلی ناخواسته + خواب آلوده + خمیازه های مکرر در طول روز + چشمانی قرمز + کم کاری تیروئید + گاهی مواقع تب دار + فلجی صورت (بلر ) + ورم کردن مغز + کلکسیونی از سردردهای متوالی + پرحرف با شوخی زیاد + دارای فشار خون بالا در میانسالی + + هیکل درشت + دارای میل جنسی و توان جنسی بالا + علاقمند به شیرینی + عموما" خوش رفتار و اهل محبت و صمیمی بنظر میرسند + خشمگین بندرت شده و لیکن به هنگام بروز رفتارشان خطرناک میشود + رهبر گروه + شاداب + در هزینه مخارج زندگی بیحساب و کتاب هستند + افراد شجاع و جسور هستند + زبانشان سنگین + بعضا دچار حصبه میشوند + اهل خون دماغ بالاخص در فصل بهار + دیدن اشیا به رنگ قرمز + اهل چرت زدن + دارای خارش بدن + ضربان قلب شان زیاد + بعضا دارای دانه های قرمز در روی بدن + معمولا" خواب های خونین و سرخ رنگ می بینند + خونریزی لثه + خونریزی مقعد + خالی شدن زیر پاها + بوجود آمدن دمل های چرکین در پیشانی و یا گلو + فشارخون بالا + لرزش دست + سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پاها یعنی بیماری برگر یعنی حاکم شدن سودای رم + واریس پاها دراثر غلبه دم + خواب دست و پاها + ریزش مو از وسط سر و...

 ** راهکار مقابله با اخلاط  غالب افراد دموی مزاج :

 مصرف سکنگبین طبق توصیه های قبلی در ناشتا + مالیدن روغن بنفشه اصل به بدن + ضرورت کم فکر فرو رفتن + تراشیدن موی سر بسیار مفید است + مصرف تغذیه های سرد و تر + حجامت نوبه ای عام و یا حجامت از سر + نوشیدن آب زرشک رقیق + نوشیدن آب خنک + خوردن حبوبات ( جوانه گندم ، نخود ، ماش ، عدس ، جو ) + مصرف بذوراتی مثل ( تخم بارهنگ ، تخم ریحان ، خاکشیر ، آبغوره بدون نمک ، تخم مرو ) + خوردن آش جات محلی هر منطقه ( جو ، تمرهندی ، آب انار ، گشنیژ ، ماهیچه اندک ) + مصرف کدوجات + کم خوری + میوه هر فصل فقط مصرف شود + بعد غذا خوردن اندکی سرکه سیب خانگی + ضرورت مصرف رب انار در تغذیه جات بجای رب گوجه فرنگی + مصرف سبزی خرفه در کنار غذا و تغذیه ها + خوردن مغز خیار + مصرف آش آلو + مربای گلسرخ برای صبحانه + دمنوش آب عناب + عسل زرشک + خواب قیلوله + مجامعت جنسی متعارف + شربت عسلاب لیموترش + خوراکی های طبع سرد و خشک برای این طبقه در حد متعارف نیکو بنظر میرسد + تغذیه گرم و ادویه جات تند محدود شود + با تغذیه ها از مصرف خرما پرهیز شود + تغذیه هایی مثل تخم نیمرو و آب پز ، بادمجان ، سیرجات و نان بربری پرهیز شود + فست فودها و شکلات و قند و شکر و شیرینی جات و کنسرو و ساندویج ها ممنوع + از مصرف گوشت به هر شکل آن محدودیت صورت پذیرد + کلا" تغذیه گرم را با مصلح آن مصرف کنند + پیاده روی الزامیست و...