پرسش 

خانمی ۵۰ ساله یکی ازمهره های کمرش دراثرخوردن به زمین صدمه دیده است برای کاهش درد مهره و درمان چه راهکاری هست 

پاسخ 

* آنچه براى کمر درد، سودمند است

   *الکافى : - به نقل از احمد بن محمد بن ابى نصر -: امام رضا (علیه السلام ) فرمود: ((نخود، براى کمر درد، سودمند است )). (درباره ایشان (امام رضا (علیه السلام )) نیز نقل کرده است که ) او پیش و پس از غذا، آن را مى طلبید.

 * امام صادق (علیه السلام ): پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) به درگاه پروردگار خویش ‍ (عزوجل ) از کمر درد نالید. خداوند به او فرمود که دانه با گوشت بخورد، یعنى هلیم

💊💊💊

سلام مالیدن روغن بادام تلخ یا روغن سیاهدانه با زردچوبه

۲- ضماد مخلوط زردچوبه خالص بازرده تخم مرغ محلی 

۳- به اندازه یک نخود مومیایی اصل ( نه تقلبی) باروغن حیوانی گاوی مخلوط و به محل درد بمالید

۴- پمادیا ژله رایس ازداروخانه هابرای روی موضع 

۵- صدگرم عسل مرغوب را با دویست گرم پیاز رنده شده مخلوط کرده و صاف کرده و قبل صبحانه تا دواستکان میل شود

۶- *کاهنده دردهای اسکلتی : دردهای اسکلتی نتیجه فعالیت اخلاط سودا و بلغم در این عضو بدن است و برای درمان آن بایستی اخلاط سودا و بلغم به مرور زمان تعدیل شوند .

 مصرف زنجبیل و روغن آن (برای درمان پا درد و التهابات مفاصل و بیماری روماتیسم کاربرد ویژه دارد و لیکن مصرف آن موجب بروز آلرژی و کهیر پوستی و اگزما میگردد ) بنابراین بایستی در درمان دردهای استخوانی نهایت دقت با زنجبیل صورت پذیرد که حساسیت پوستی رخ ندهد و بر اساس مزاج استخوان درمان صورت گیرد .

 - برای دردهای استخوانی سرد مزاجان از دم کرده دارچین و زنجبیل استفاده شود .

۷- گیاهان کاهنده درد استخوان: عرق بومادران ، عرق میخک ، عرق رزماری ، عرق گزنه ، دارچین ،  آویشن ، رازیانه ، پوست بید ، شیرین بیان ، خارخاسک ، گل آرونه ،

۸- غذاهای مضر برای استخوان:

 چای، انواع ترشی، ماست، مرغ،آب یخ،غذاهای ساندویچی،سیب زمینی، برنج سفید، عدس، میوه‎جات ترش و کال. نمک ، فست فودها و پفک ، ترشیجات و سرکه ، هندوانه در اشخاص سرد مزاج باعث درد مفاصل و ضعف میشود ، سرکه، صبحانه خوردن پنیر با چای ، عدم استفاده از نور آفتاب – خوردن غذاهای ممنوعه که باعث توقف فعالیت غدد درون ریز میشود

۹- *استخوانهای شکسته ، کوفتگی ، کوبیده ، و در رفته :

 * زردچوبه ( گرم و خشک ) : ضماد تفت داده زردچوبه در روغن حیوانی بر روی محل کوفتگی ، ضربه خوردگی استخوان و عضله و در رفتگی استخوانها بسیار موثر است

 *تربانتین ( سرد و خشک ) : مالیدن روغن و تربانتین بر موضع درد مثل عضلات بین دنده ای و عضلات روماتیسمی مفید درد میباشد .

 *مومیایی ( گرم و خشک ) : مالیدن مومیایی به محل شکسته استخوان و خوردن هر روز مقدار جوئی از مومیائی باعث سرعت جوش خوردن استخوان شکسته میگردد .

 شکستگی و کوفتگی معظلی است که کم و بیش افرادی از جامعه بر اثر بی احتیاطی خود یا افراد دیگر به آن مبتلامیشوند . داروئی که معمولابرای کوفتگی استخوان از طرف شکسته بندان مطرح میشود موسوم به (( تخم مرغ و زرد چوبه است )) که مورد استفاده متفاوتی دارد .

  نحوه ساختن این دارو به قرار زیر است: زرده تخم مرغ محلی با زردچوبه نرم  را خمیر کرده و درپارچه تنظیف ریخته و به محل آسیب ببندید .

 یا برای شکستگی و ترمیم آن با کاله جوش و یا تغذیه پاچه گوسفند و مفصل را با روغن زیتون یا سیاهدانه چرب نماییم .

 کاهش دردهای استخوانی: هفته‎ای سه بار گوشت تازه راسته گوسفند را کباب کرده و با لیمو ترش، روغن زیتون و سبزی گرم(نعنا،ترخون،مرزه و...) استفاده شود.

 آناناس میوه‌ای موثر در ترمیم سریع شکستگی استخوان‌ها مطرح است .

💊💊💊💊

مواردی که بایدپرهیزشود :

 1- قندهای شیمیایی

 2 - اسانسهای شیمیایی

 3- فست فودها(غذاهای صنعتی)

  4- غذاهای مانده

 5- کم تحرّکی

 6 - بارسنگین برداشتن

 7- کفش پاشنه بلندپوشیدن

 8- چاقی شکمی(باعث ازیادقوس کمرمی شود)

 9- اضافه وزن(هریک کیلوگرم إضافه وزن معادل  10برابرفشاراضافه برمفصل زانوواردمی کند)

 10- کوله پشتی سنگین(یعنی وزن آن بالای15تا20کیلوگرم باشد)

 11- کفش ودمپایی غیرمناسب(یعنی کف آن تخت باشدوکف آن یاخیلی نرم ویاخیلی خشک مانندچوب باشدوپاشنه کفش بیش از2سانتی مترباشدوکفش تنگ باشد)

 12- پیاده رویهای طولانی مدت بدون استراحت دربین آن

 13- فشاراضافه به یک طرف مهره های بدن(یاعدم توازن)

 14- راه رفتن نامناسب (قوزمانندراه رفتن،سینه سپرراه رفتن یابه اصطلاح عامیانه سینه کفتری راه رفتن)

💊💊💊راهکارهای جانبی 

بعداز ضماد روغنهای بالا ( اسفندبا میخک با زنجبیل با سیاهدانه با بادام تلخ با کوهان شتر) مبادرت به سشورا ازراه دورشده و سپس باپارچه های نرم بسته شود .

۲- تسکین سیستم عصبی گیاه یا عرق سنبل الطیب و یا بابونه مثل چای دمنوش شود و روزی تا سه لیوان و وقتی هنک شده با عسل ( یا عسل موم دار) میل شود