مزاج «سن» از دیدگاه طب سنتی

 سیدجواد علوی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: هر سنی برای خود یک مزاجی دارد

 از تولد تا 15 سالگی مزاج فرد گرم و تر است 

و از 15 تا 35 سالگی مزاج گرم و خشک،

 و از 35 تا 60 سالگی مزاج سرد و خشک، 

و از 60 سال به بالا مزاج سن سرد و تر است.

 به گفته وی تقسیم بندی فوق به این معناست که کودک در سن رشد گرم و مرطوب است، زیرا گرما و رطوبت لازمه رشد است و به تدریج که کودک رشد می‌کند این رطوبت غریضی مصرف می‌شود و گرمی و خشکی در سن جوانی غلبه پیدا می‌کند.

این کارشناس طب سنتی افزود: این سن، به نوعی سن هیجان شور و نشاط انرژی فعالیت و کار و تلاش است و اتفاقات مهم زندگی مانند تحصیلات عالیه ازدواج انتخاب شغل و غیره در این دوره با شور جوانی همراه است. 

علوی اضافه کرد: با افزایش سن این حرارت غریضی تحلیل رفته و بدن سردتر می‌شود که سن سودا زمان سردی و خشکی است. در این زمان تکامل عقل و تدبیر است انسان دور اندیش و عاقبت نگر می شود و برای تربیت فرزندان خود و تأثیر بر اجتماع تصمیمامت مهمی می گیرد.

 وی بیان داشت: پس از 60 سالگی رطوبت خارجی غالب می‌شود و بدن سردتر شده و انسان مرتب چرت می‌زند و سست و بیحال است، فراموشی به سراغ او می‌آید و آنچه آموخته از یاد می‌برد این سردی و تری آنقدر زیاد می‌شود تا شمع وجود او خاموش شود و مرگ به سراغ انسان بیاید.

 این کارشناس ادامه داد: هر فصلی مزاج مخصوص به خود را دارد 

بهار گرم و تر، 

تابستان گرم و خشک، 

پاییز سرد و خشک

 و زمستان سرد و تر است.

 ترتیب فصول سال مانند عمر انسان است که از گرمی و تری شروع و با سردی تری زمستان خاتمه می‌یابد. علوی عنوان کرد: گرما و رطوبت بهار موجب رشد گل‌ها و سبزه‌ها و شروع زندگی جدید است و در تابستان با گرمی و خشکی میوه‌ها می‌رسند و در پاییز سرد و خشک می‌شوند و برگ درختان زد و خشک و بر زمین می‌ریزند.علوی اضافه کرد: در متون دینی به ما دستور داده اند که خود را از باد پاییزی بپوشانید و بهتر است که افراد از باد بهاری لذت برده و خود را در معرض باد بهاری قرار دهند. زمستان فصل سرما و رطوبت است برف می‌بارد و بسیاری از حیوانات به خواب زمستانی می‌روند و مانند مرگ انسان و البته مرگ انسان هم نوعی خوابیدن است.

این کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: هر عضوی از بدن دارای مزاج خاصی است، به عنوان مثال اعضای گوشتی بدن مانند عضلات و قلب دارای مزاج گرم و تر و اندام‌های دارای چربی مانند چربی‌های زیرپوستی، مغز سرد و تر هستند. در این راستا استخوان‌ها و مو دارای مزاج سرد و خشکند. همچنین، جنس مذکر نسبت به جنس مونث گرم تر است 

http://www.tim.ir/news/623/%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AC-%D8%B3%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B7%D8%A8-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C/

انجمن تخقیقات طب سنتی ایران وابسته به دانشکده علوم پزشکی تهران