درمان فیبرم رحمی زنان با نگاهی به طب سنتی چیست 

                                                                                                                                                                                                                توده های خوش خیم به اندازه های مختلف هستند که شامل سلول های عضله صاف رحمی است ، در 20 تا 25 در صد زنانی که در سن تولید مثل هستند وجود دارد ، در زنان سیاه پوست 2 تا 4 برابر بیشتر است. زایمان بیشتر خطر فیبروم را کاهش می دهد. این تومورها قبل از سن بلوغ ایجاد نمیشوند و رشد آن ها بعد از یائسگی متوقف می شود. با ترشح استروژن بیشتر ، رشد آن ها نیز بیشتر می شود. 

نکته : در طب سنتی اگر اندازه فیبروم تا 20 سانت باشد قابل درمان با دارو است ، اما اگر بیشتر باشد احتیاج به عمل جراحی دارد.

پرهیزات : پرهیز از گوشت گوساله و گاو- سوسیس و کالباس- پرهیز از فست فودها-ترشی جات- کلم- عدس – بادمجان- دوغ و ماست- کافئین- اسانس های شیمیایی- تخم مرغ- شیرینی های مصنوعی- روغن های جامد و مایع – پرهیز از شستشو با آب سرد بعد از هر بار تخلیه- پرهیز از حمام کردن و طهارت در ایام قاعدگی- پرهیز از شستشو دادن خودبا آب سرد بعد از اجابت مزاج- پرهیز از شلوارهای تنگ (شلوار جین) زیرا به کناره ها و کشاله ران فشارمی آورد و خون رسانی به تخمدان و رحم را کم می کند و باعث فیبروم می شود- اضافه وزن- پرهیز از غذاهای رستورانی- غذاهای کنسروی و مانده- نوشابه و دلستر- قارچ- پرهیز از غذاهای با طبع سرد مخصوصا در ایام قاعدگی - به ارگاسم نرسیدن زنان(ارضاء نشدن زنان هنگام مقاربت) علل ایجاد : غلبه خلط صفرا با همکاری خلط سودا و بلغم یا به تنهایی خلط بلغم یا خلط سودا - دیر ازدواج کردن یا اصلا ازدواج نکرده اند- فیبروم رحم- سزارین- شیردهی ناموفق- آندومتریوز(ضخیم شدن دیواره رحم)- چند قلو زایی- لکه بینی- طولانی شدن یا افزایش خونریزی قاعدگی- احساس فشار یا درد لگنی-کم خونی- یبوست(فیبروم پشت رحم) علایم و راه تشخیص: سونوگرافی- قاعدگی های سنگین و دردناک- ادرار زیاد- احساس سنگینی در ناحیه لگن و زیر شکم- درد به هنگام نزدیکی- درد در پایین کمر- مشکلات در تولید مثل(نازایی، سقط جنین پیش از موعد)- بیشتر بانوانی که دیر ازدواج می کنند یا اصلا ازدواج نمی کنند-

درمان: 1- متعادل کردن مزاج از راه تغذیه سالم(اصلاح تغذیه)-

2- استفاده از میوه های فصل خصوصا مرکبات : شا ه توت- آلو- آلبالو- زغال اخته و کاهو-

3- یک وعده غذایی حتما گوشت گوسفند نر باشد.

4- یک نخود زاج سفید در آب جوش حل کرده و با 30 سی سی عسل تزریق واژینال کنند ، در مدت کمی فیبروم جدا خواهد شد. (بانوان متاهل) توجه : اگر خانم مجرد باشد و نمی تواند تزریق واژینال داشته باشد ، مقدار بیشتری زاج سفید را درون تشت آب جوش ریخته تا حل شود و عسل هم اضافه کنید و بعد از اینکه آب ولرم شد درون آن بنشینید ، زاج خاصیت بالارونده دارد وارد رحم شده و فیبرم را جدا می کند.

5- تزریق واژینال عسل( در صورت مجرد بودن ، عسل را به خود بردارد و یا اینکه در تشت آب و عسل بنشیند 7 تا 14 روز

6- صبح عرق رازیانه یک فنجان و عصرها عرق بومادران یک فنجان

7- آبزن آویشن + مرزنجوش ( روی حرارت ملایم بجوشانید ، صاف کرده و وقتی ولرم شد داخل لگن ریخته و 20 دقیقه در داخل آن بنشینید.

8- دود دادن عنبر نسارا(پشکل ماده الاغ) به مدت یک هفته

 9- یک واحد سیاه دانه نیمکوب + سه واحد عسل هر 6 ساعت یک قاشق چایخوری 10- دم کرده گیاه استوخودوس ناشتا(یک قاشق چایخوری در یک لیوان آبجوش با عسل)

11- دم کرده گیاه آفتیمون عصرها (یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آبجوش با عسل) 12- گیاه پولک + استوخودوس ، به نسبت برابر و به مقدار کافی در یک لیتر آبغوره طبیعی دم کرده ، صاف کرده و مقداری سرکه انگور طبیعی به آن اضافه کنید و به مدت نیم ساعت در آن بنشینید.

13- روغن مالی و ماساژ زیر شکم تا پهلوها با روغن های گرم مانند: سیاه دانه و بادام تلخ

14- بادکش گرم ران و کمر

 15- کمر با شال پشمی

16- عسل 3 قاشق مرباخوری+ روغن زیتون 2 قاشق مرباخوری+ یک نخود زاج به مدت 7 روز واژینال کنند.

17- آب انگور هر روز یک لیوان تا 10 شب

18- زرده تخم مرغ با عسل و شیرگاو میان وعده

19- 7 عدد انجیر تازه یا خشک هر روز -

20- 14 عدد مغز بادام درختی در روز جویده شود.

 از استاد علی مهربانی