با نگاهی به طب سنتی ، چراسیگاری شده ایم :

*سیگاری بودن نتیجه فعالیت شدید خلط صفرا ( یعنی مزاج گرم و خشک شده ) و یا فعالیت شدید خلط سودای گرم و سودای سرد ( یعنی مزاج سرد و خشک ) در بدن است .

*سیگار کشیدن و انواع دودها ، خون پاک بدن را به نفع کم خونی به سرعت پیش میبرد و قرینه های موجود در کشور خودمان ، جذب بخشی از مردم به دخانیات بیشتر در طبایع خشک ( صفراوی ها + سوداوی ها ) مشاهده میشود و یا گروههای خونی A مثبت و AB  مثبت دیده میشود و محتمل است حتی یک نفس سیگار کشیدن برای یک نوبت ، آدمی را در این طبقه مزاجی به سمت سرطان های متنوع سوق دهد .

*در کلیه معتادان به سیگار  به محض شروع ترک اعتیاد بیماری هایی از قبیل ( کم خونی – دل درد – پروستاتیزم – کبد چرب – دردهای استخوانی مخفی و... ) فعال میگردند و ترک کننده باید بداند که بروز این بیماریها ناشی از ترک و اعتیاد نیست بلکه تهاجم دفعتا" جسم و روح بیمار است .که بایستی همزمان درمان شود .


تشدید کننده های اعتیاد به سیگار از منظر طب سنتی :

مصرف گوشتهای قرمز بالاخص گاو و گوساله ، سوسیس و کالباس ، تغذیه های رستورانی ، غذاهای کنسروی شده، غذاهای پخته شده در ماکروویو، الکل و مشروبات ، جگر ، دل و قلوه ، سیرابی ، جوانه گندم ، عدس ، جوجه ، تخم مرغ ماشینی ، پنیر کارخانهای ، بادام زمینی ، گردو و قهوه  ، باعث غلیظ شدن خون و بالارفتن چربی کبد شده و ناخواسته تمایل به کشیدن سیگار را در افراد افزایش می دهند.

راهکارهای کاهنده اعتیاد به سیگار و ترک آن :

ارتباط با درمانگران برای اخذ شیوه های تلقینی .

افزایش مقاومت بدن برای تخلیه سموم و اخلاط کثیف و مزمن از بدن ( نیاکان ما از روش داروهای منضخات و مسهلات استفاده میکردند و ما در تخلیه فضولات بدن بشدت غافل هستیم ) مثل :

مصرف منضجات و مسهلات :

1= شربت خاکشیر : ناشتا دو قاشق خاکشیر شسته + اسفرزه یک سوم قاشق چای خوری + گلاب نصف استکان + یک قاشق چایخوری عسل و بقیه آب ولرم .... اگر حساسیتی مزاج سردی در بدن وجود دارد اسفرزه کمتر شود . چون روند افزایش خلط در افراد مزاج گرم بالاست بالطبع کیسه صفرا و روده دارای لجن های ناشی از تجمع اخلاط هستند پس به خوردن این شربت ناشتاها تا سه ماه ادامه بدهید .
2= ناشتا شش قاشق سکنجبین عسل ( دستور تهیه خانگی آن یک لیوان عسل بدون موم + نصف لیوان عرق بید مشک با مزاج سرد و تر یا عرق نعنا با مزاج گرم و خشک + نصف لیوان یا کمتر سرکه سیب خانگی ، که اگر مخلوط شوند نام سکنجبین عسلی میگیرند ) را در یک لیوان ریخته و نصف قاشق چایخوری بارهنگ و بقیه را آب ولرم اضافه کنید پس به خوردن این شربت ناشتاها تا سه ماه ادامه بدهید .
3= نوبت مسهل گیاهی :  بعد از 21 روز دیگه ، مقدار 10 گرم گلسرخ + 10گرم سنا بصورت دمنوش در دو لیوان آب به مدت 20 دقیقه تهیه کرده و پس از بخار شدن که یک لیوان باقی ماند ، آن را صاف کرده و با میل و ناشتا مصرف شود و در این روز حق استرس و میهمانی و غصه و تلفن ندارید . آهسته در منزل و پارک قدم بزنید و ممکن است که حال تهوع و دل درد داشته باشید و یا گرفتاراسهال سیاه رنگ ظاهر شده و تا ناهار ناشتا باشید .این مسهل در این دوره فقط یکبار مصرف شود و فردای آن روز به موسسه حجامت در شهرتان بروید و از پشت کتف یک حجامت عام انجام شود.
4= تغذیه مسهل :  برای هر روز ناهارها یک پیاله آش جو با دو گرم فلفل و سبزی خرفه و یا گشنیز و اسفناج درست و میل شود .
5= آب عسل با لیمو ترش ، روزی یک لیوان . این یعنی دارو برای دفع فضولات روده و رفع یبوست است .

6= مصرف فلفل دلمه ای در تغذیه پختنی + سبزیجات به غیر شاهی و تره + ماهی از جنس ماهی دریا و پرهیز از مصرف ماهی پرورشی + مرغ دهاتی و یا خروس محلی .
7=  ممنوعیت های تغذیه ای : پرهیز از تغذیه هایی که محیط بدن را اسیدی و خون را غلیظ می کند : نان خمیری بالاخص بربری و نان برکی اندک و ماکارونی و خمیرجات و چای و قهوه و دخانیات و قلیان ممنوع + مرغ کارخانه ای و رب گوجه فرنگی ممنوع ، بجای رب گوجه از زردچوبه بعنوان داروی دفع اخلاط بسیار کثیف استفاده شود + اسفناج و بورانی عامل سنگ ممنوع + سیب زمینی سرخکرده و آب پز حداقل + روغن نباتی ممنوع + مصرف روغن کنجد و زیتون و روغن گردو عالی هستند + کنسرو و گوشت فریزری و فست فودها ممنوع و آدامس جویدن و شکلات و بادمجان زیاد مضرند + نوشابه های گازدارغلیظ کننده خون + گوشتهای قرمز بالاخص گاو و گوساله مضرند + تخم مرغ ماشینی مضر + غذاهای مایکروفرمضرند .
8= چای به ، چای کوهی ،چای بابونه و چای سنبل طیب با گاوزبان و با یکدانه لیمو عمانی بعنوان دمنوش چای مصرف شوند .
9= روزی یک قاشق روغن زیتون در یک لیوان آبجوش ریخته و میل شود و اگر نشد در روی غذا بریزید بیشتر .
10=  ادویه جات بسیار اندک به اندازه یک نخود در تغذیه ها ، ادویه جات زیاد خوردن و فست فودها و برنج زیاد سبب خشکی و خرابی اعصاب و بدبوئی رحم و فیبروم رحم و بالاخص یبوست میشوند .
11= مویز سیاه شانی و آب انگور خانگی برای تخلیه عفونت پی در پی کیسه صفرا و رفع ضعف بدن موثرند. چون افراد مزاج خشک ، همیشه کیسه صفرا ی شان خلط کثیف و کبد چرب را فعال میکند پس مویز ضد سرطان و آرامش دهنده سیستم هیپوفیز مغز و ام اس را آرامتر میکند .

12= کاهش تدریجی استرس و فضاهای عصبی و بازگشت خواب آرام به زندگی ، پیاده روی روزانه نیم ساعت انجام شود .

13= ترکیب کشمش، انجیر خشک و بادام ازجمله بهترین دانه‌ها و مغزهای مغذی برای افزایش میزان تمایل به ترک سیگار است.

14= کمک ویژه به مغز برای دفع مواد نیکوتین با پودر هفت مغز خشکبار + عرقهای اسطوخدوس ( جاروی مغز ) و بهارنارنج برای تقویت نزله های مغزی موثرند .

15= باید فرد تصمیم قطعی خود را برای ترک بگیرد و اجازه ندهدکه هیچ عذر و بهانه ای شما را از تصمیم خود منصرف کند. قول دادن فرد به خودش و اطرافیانش با تعهد وجدانی به جریمه ، زمینه ساز خوبی برای ترک است .

16= مصرف عرق زنیان با دوغ کمک شایانی به ترک سیگار و مواد مخدر می کند . مصرف گل گاوزبان با سنبل الطیب و اسطوخدوس و بادرنجبویه بسیار کمک کننده است.

17=  انجام بادکش و حجامت نیز دردهای عضلانی حین ترک را از بین میبرد.

18= به جای استفاده از خمیر دندان می توانید از آب لیمو و یا خود لیمو روی مسواک خود استفاده کنید. اسید موجود در لیمو می تواند مواد مضر حاصل از مواد نیکوتین سیگار را که دور لثه ،دندان و یا بافت دهان شما را فرا گرفته از بین ببرد.

19= خوردن جو دوسر و فرآورده های آن ممکن است به شما برای ترک سیگار و رهایی از اعتیاد به نیکوتین کمک کند.

20= اسفناج و برگ چغندر حاوی  اسید فولیک ، ویتامینC ، بتاکاروتن وقند هستند که به دلیل قلیایی کردن محیط بدن در ترک سیگار موثرند.

21= جوش شیرین در واقع یک ماده قلیایی است که قادر است میل به سیگار را از بین ببرد.

22= سبزی اسفناج ، کلم برگ  ، شلغم ، برگ چغندر  ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، لوبیای خشک و دانه سویا برای ترک موثرند و انگورسیاه و انار شیرین ، دو میوه بسیار موثر و مفید برای حفظ سلامت بدن به شمار می آیند و در واقع یک داروخانه طبیعی محسوب می شوند. برای اعصاب مفیدند و به پاکسازی خون کمک می کنند.

23= زوفا : برای کنترل کردن علایم ناشی از ترک سیگار، این گیاه مفید است. این گیاه اضطراب پس از ترک را از بین می‌برد.

24= جنسینگ :  خوردن چند گرم جنسینگ ، استرس را از بین می‌برد و درترک کردن دخانیات موثر است.

25= مواد موثر ترکیبی برای ترک اعتیاد به سیگار : گل شقایق 50 گرم ، نرم کوبیده و در 250 گرم عسل حل کرده و هر چهار ساعت یک قاشق مرباخوری میل شود .

26= هویج ( معتدل – تخم آن گرم و خشک ) : خوردن هویج مضرات دخانیات را کاهش می دهد.